Fiat’ın kompakt SUV’u Sedici yenilendi!
Fiat’ın kompakt SUV’u Sedici yenilendi!

Pazara sunulduğu 2006 yılından bu yana 74 bin adetten fazla satış rakamına ulaşan ve İtalyan otomobil üreticisinin kompakt SUV sınıfındaki temsilcisi olarak dikkat çeken Fiat Sedici yenilendi.

Özellikle dış tasarımında yapılan yenilikler ve Euro 5 normlarına uyumlu 1.6 litre 120 HP benzinli ve 2.0 litre 135 HP’lik Multijet teknolojili yeni motorlarıyla ön plana çıkan yeni Fiat Sedici, hem 4x2 hem de 4x4 çekiş tipleriyle üretiliyor. Yeni Fiat Sedici, hem metropol hem de hafif arazi şartlarına uygun yapısı ve kompakt boyutlarıyla ideal bir aktivite aracı olarak dikkat çekiyor.

Fiat’ın kompakt sınıftaki temsilcisi Fiat Sedici, 2005 yılının kasım ayında gerçekleştirilen dünya tanıtımından yaklaşık 4 yıl sonra yenilendi. Fiat Grande Punto, Fiat Linea ve Fiat Bravo modelleriyle birlikte sunulan yeni tasarım anlayışına uygun biçimde tasarımı elden geçirilen Fiat Sedici, daha keskin bakışlar sunan farlarıyla uyumlu yeni tip krom ızgarası, yeni ön tamponları, krom çerçevelere sahip sis lambaları ve arazi şartlarına uyumlu yeni ön koruma unsurlarıyla çok daha dinamik bir yüze sahip. Araç, üst donanım versiyonlarında standart olarak sunulan 205/60 ebatlarında ve 16 inçlik alaşım jantlarla sunulan lastikleriyle çok daha atak bir görünüm sunuyor.

Hem önden çekişli hem de dört tekerlekten çekişli olarak üretilen Fiat Sedici’de gerçek arazi performansını bir asfalt otomobilinin sürüş konforuyla birleştiren üç çalışma modu ve bir merkezî diferansiyel kilidiyle “istek üzerine” sunan etkili ve pratik bir 4x4 sistemine yer veriliyor.

Yenilenen Fiat Sedici’nin kaputu altında 1.6 litre 107 beygirlik benzinli ve 1.9 litre 120 beygirlik dizel motorların yerini Euro 5 normlarına uyumlu iki yeni motor alıyor. 13 beygirlik güç artışıyla revize edilen 1.6 litrelik 16 supaplı benzinli motor, sunduğu 156 Nm’lik torkuyla da dikkat çekiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 10.7 sn’de tamamlayan önden çekişli Fiat Sedici 1.6, 185 km/s’lik son hıza erişebilirken, 100 km’de ortalama 5.2 litrelik yakıt tüketiyor. Fiat Sedici’nin motor yelpazesine yeni eklenen 2.0 litrelik 135 beygirlik güçlü Multijet motor ise ürettiği 320 Nm’lik tork ile daha dinamik bir performans elde edilmesini sağlıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 10.5 sn’de tamamlayan önden çekişli Fiat Sedici 2.0 Multijet, 190 km/s’lik son hıza erişebiliyor. Önden çekişli versiyonlarda 4.4 litrelik ortalama yakıt tüketim değeri sunan motor, 4x4 çekiş kombinasyonlu Fiat Sedici modelinde 100 km’de ortalama 4.6 litrelik yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor.

Toplam okunma: 1658
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
DOHC
Double Over Head Cam, kelimelerinin baş harflerinden oluşan üsten çift eksantrikli yapı, tek silindir sırasında iki eksantriğin bulunmasından oluşur. Bu tarz eksantrik mili yapısı, çok supaplı sıralı ve V yapılı motorlarda kullanılıyor...